Nils Holgersson-plaketten

Nils Holgersson-plaketten utdelas årligen av Svensk biblioteksförening till författaren av föregående års bästa barn- eller ungdomsbok.

2015 Camilla Lagerqvist för Uppdraget
2014 Anna Höglund för Om detta talar man endast med kaniner
2013 Lisa Bjärbo för Allt jag säger är sant
2012 Anna Ehring för Klickflippar och farligheten och Den stora kärleksfebern
2011 Mårten Melin för Som Trolleri

2010 Cilla Naumann för Kulor i hjärtat
2009 Maud Mangold för Pärlor till pappa
2008 Mikael Engström för Isdraken
2007 Cannie Möller för samlad produktion
2006 Kajsa Isakson för Min Ella

2005 Petter Lidbeck för En dag i prinsessan Victorias liv
2004 Douglas Foley för shoo bre
2003 Åsa Lind för Sandvargen
2002 Wilhelm Agrell för Dödsbudet
2001 Janne Lundström för Morbror Kwesis vålnad

2000 Stefan Casta för Spelar död: Kims bok
1999 Annika Thor för Havets djup
1998 Moni Nilsson-Brännström för Bara Tsatsiki
1997 Per Nilsson för Anarkai
1996 Helena Dahlbäck för Jag Julia och Min läsebok

1995 Inger Edelfeldt för Gravitation (novell)
1994 Thomas Tidholm för Förr i tiden i skogen
1993 Sonja Hulth för Barnens svenska historia
1992 Viveca Sundvall för Eddie och Maxon Jaxon
1991 Henning Mankell för Hunden som sprang mot en stjärna

1990 Annika Holm för Amanda! Amanda!
1989 Mats Wahl för Maj Darlin1988 Ulf Stark för Jaguaren
1987 Monica Zak för Pumans fötter
1986 Peter Pohl för Janne, min vän
1985 Mats Larsson för Trollkarlen från Galdar

1984 Ulf Nilsson för berättelserna Lilla syster kanin och En kamp för frihet
1983 Hans Erik Engqvist för hans samlade produktion
1982 Kerstin Johansson i Backe för Moa och Pelle
1981 Helmer Linderholm för Amisko-serien
1980 Rose Lagercrantz för hennes samlade produktion

1979 Bengt Martin för Bengt och kärleken
1978 Siv Widerberg för hennes samlade produktion
1977 Barbro Lindgren för Lilla Sparvel
1976 Maud Reuterswärd för hennes samlade produktion
1975 Gunnel Beckman för hennes samlade produktion

1974 Sven Wernström för Trälarna
1973 Inger Sandberg för hennes samlade produktion för yngre barn
1972 Irmelin Sandman Lilius för trilogin Fru Sola – Gullkrona gränd
1971 Hans-Eric Hellberg för hans samlade produktion
1970 Stig Ericson för hans samlade produktion

1969 Bo Carpelan för Bågen
1968 Max Lundgren för Pojken med guldbyxorna och Åshöjdens bollklubb
1967 Inger Högelin-Brattström för hennes senare produktion av tonårsböcker
1966 ej utdelad
1965 Gunnel Linde för Den vita stenen

1964 Karin Anckarsvärd för Doktorns pojk
1963 Maria Gripe för Hugo och Josefin
1962 Britt G Hallqvist för Festen i Hulabo
1961 Åke Holmberg för Ture Sventon, privatdetektiv
1960 Kai Söderhjelm för Mikko i kungens tjänst

1959 Jeanna Oterdahl extra plakett för en sällsynt omfattande och värdefull produktion
1959 Anna Lisa Wärnlöf för Pellas bok
1958 Hans Peterson för Magnus, Mattias och Mari
1957 Edith Unnerstad för Farmorsresan
1956 Olle Mattson för Briggen Tre Liljor

1955 Harry Kullman för Hemlig resa
1954 Ej utdelad
1953 Tove Jansson för Hur gick det sen?
1952 Sten Bergman för Vildar och paradisfåglar
1951 Lennart Hellsing för Summa summarum
1950 Astrid Lindgren för Nils Karlsson Pyssling