Tidigare pristagare

2014 Per Gustavsson för Skuggsidan
2013 Emma Adbåge för Lenis Olle och hennes samlade produktion
2012 Sara Lundberg för Vita streck och Öjvind
2011 Lena Sjöberg för Tänk om…

2010 Inger Rydén för Den lilla hunden
2009 Lotta Geffenblad för samlad produktion
2008 Staffan Gnosspelius för Gå och bada, Mister Räf!
2007 Charlotte Ramel för samlad produktion
2006 Gunilla Ingves för hennes bilderboksserie om Nalle Bruno

2005 Kristina Digman
2004 Annika Samuelsson för Snurran och den osande abborren
2003 Jens Ahlbom för samlad produktion
2002 Jeanette Milde för När jag mötte Carl Einar
2001 Ann Forslind för samlad produktion

2000 Stina Wirsén för Rut och Knut ställer ut
1999 Jockum Nordström för Var är Sailor och Pekka
1998 Mati Lepp för ABCD-boken
1997 Pernilla Stalfelt för Hårboken
1996 Lisa Örtengren för Dockvandringen

1995 Eva Lindström för Gunnar i granskogen
1994 Anna Bengtsson för Barnvaktsbarn och Fredrik Matson blir kär
1993 Pija Lindenbaum för Bra Börje
1992 Olof Landström för Nisse hos frisören och Herr Bohm och sillen
1991 Bodil Hagbrink för Barnen från Tibet

1990 Gunna Gräs för hennes samlade produktion
1989 Sven Nordqvist för Pettson, Findus och Nasse
1988 Anna Höglund för Jaguraen
1987 Lars Klinting för hans samlade produktion
1986 Anna-Clara Tidholm för hennes samlade produktion

1985 Bengt Arne Runnerström för Arhuaco Ò Sierra Nevade
1984 Lena Andersson för Maja tittar på naturen
1983 Cecilia Torudd för Daghemmet Rödmyran
1982 Ann-Madeleine Gelotte för Tyra i 10:an Odengatan
1981 Eva Eriksson för Mamman och den vilda bebin

1980 Tord Nygren för hans samlade produktion
1979 Gunilla Bergström för i första hand Ramsor och tramsor om Bill och Bolla
1978 Thomas Bergman för Vem förstår oss
1977 Jan Lööf för Skrotnisse
1976 Harald Wiberg för Den stora snöstormen

1975 Mats Andersson för hans samlade produktion
1974 Sven Hemmel för hans samlade produktion med tonvikt på Ture Sventon-böckerna
1973 Kaj Beckman för hennes samlade produktion
1972 Harald Gripe för illustrationerna till Maria Gripes böcker
1971 Björn Berg för illustrationerna i Emil i Lönneberga och Teskedsgumman

1970 Inga Borg för hennes samlade produktion
1969 Ilon Wikland för hela hennes produktion, speciellt till Astrid Lindgrens böcker
1968 Eric Palmqvist för hans samlade produktion
1967 Poul Strüyer för hans samlade produktion
1966 Lasse Sandberg för Lilla spöket Laban

1965 Stig Södersten för hans samlade produktion
1964 Niels-Christian (Fibben) Hald för Katten blåste i silverhorn
1963 Anna Riwkin-Brick för hennes samlade produktion
1962 ej utdelad
1961 Eva Billow för Filippa Hallondoft

1960 Ulf Löfgren för Barnen i djungeln
1959 Martin Lamm för All världens vackra sagor
1958 Tove Jansson för Trollvinter