Väst

Välkommen till Regionförening Väst

Som enskild medlem får du möjlighet att utbyta erfarenheter och nätverka med kollegor i regionen under trevliga former. Vi erbjuder tillfällen till kompetensutveckling genom studiedagar, föreläsningar och studiebesök utifrån aktuella biblioteksfrågor. Föreningen vill även verka för samarbete mellan olika bibliotekstyper och strävar efter att vara en röst i den lokala biblioteksdebatten.

Har du synpunkter, frågor eller förslag tveka inte att höra av dig till styrelsen på svbfvast@gmail.com. Din röst är viktig för oss!

Regionföreningen Väst finns på Facebook. Gilla oss och kolla in våra arrangemang: https://www.facebook.com/Biblioteksforeningen.Vast

____________________________________________

Kommande arrangemang

Välkommen på våravslutning i Botaniska trädgården!

Svensk biblioteksföreningen Väst och SFIS bjuder in
till våravslutning den 7 juni kl. 17 (ca).

Vi inleder med en dryg timmas vandring under ledning av Botaniskas välkände guide Sölve Kajanus som leder oss på säsongens vackraste stigar:
Botaniskas vänners informationsblad
Därefter siktar vi på att äta och dricka något tillsammans på restaurangen i ny regi, AnyDay i gamla Botaniska Paviljongen, som öppnar i mitten av maj.

Vi hoppas på vackraste vårvädret och ser fram emot att ses i Botaniskas sköna marker.

Anmäl dig här senast onsdagen den 1 juni, tack.

Varmt välkomna!
Styrelserna för
Sv Biblioteksförening Väst och SFIS Väst

_____________________________________________

Tidigare arrangemang

Mer om aktiviteter som föreningen har genomfört hittar du här.

_____________________________________________

Styrelse

Ordförande
Annelie Janred
Bibliotekschef, Biomedicinska biblioteket, Göteborgs UB
E-post: annelie.janred@ub.gu.se

Margareta Lundberg Rodin
E-post: margareta.lundberg_rodin@hb.se

Sekreterare
Louise Limberg
E-post: louise.limberg@hb.se

Kassör
Lena Skoglund
E-post: lena.m.skoglund@telia.com

Ledamöter:
Erik Boström
Bibliotekschef, Partille kommun
E-post: erik.bostrom@partille.se

Johan Edgren
Avdelningschef bibliotek, Alingsås kommun
E-post: johan.edgren@alingsas.se

Karolina Hanberger
Gymnasiebibliotekarie Hulebäcksgymnasiet
E-post: karolina.hanberger@harryda.se

Maria Lagerqvist
Bibliotekschef Medicinska biblioteken Sahlgrenska Universitetssjukhuset
E-post: maria.lagerqvist@vgregion.se