Väst

Välkommen till hemsidan för Svensk biblioteksförening, regionförening Väst
Här kan du läsa om de arrangemang som ordnas.
Vår önskan är att arrangemangen ger medlemmarna möjligheter att uppleva något intressant och roligt.
Vi hoppas också att dessa träffar ger dig möjlighet att träffa andra kollegor i föreningen.
Har du förslag på något program? Kontakta oss i styrelsen.

Regionföreningen Väst finns på Facebook!  Gilla oss och kolla in våra arrangemang:  https://www.facebook.com/Biblioteksforeningen.Vast

Planerade aktiviteter:

 

Guidad visning på Regionarkivet i Göteborg

Plats: Regionarkivet, Otterhällegatan 5, Göteborg

Tid: Torsdagen 19/2, kl. 17.00-19.00. Obs, kom i tid, presentationen börjar kl 17.00.

Antal platser är begränsat, så först till kvarn gäller.

Anmäl dig till Elinor Magnusson, e-post elinor.magnusson@sca.com  senast tisdag 17 februari.

Ta gärna en titt på Regionarkivets hemsida, http://www.regionarkivet.se/ och Månadens arkivhandling, en film från 60-talet om bl. a. Göteborgs spårvägar.

 

Välkommen att följa med till Danmark!

Svensk biblioteksförening samarrangerar med SFIS och personalföreningen vid Göteborgs Universitetsbibliotek en resa till Louisiana/Karen Blixen med buss.

Datum: lördagen den 28 mars

Avgång: från Götaplatsen klockan 08.00

Information om de två museerna:

http://www.louisiana.dk/

http://blixen.dk/

Bussen stannar till vid Louisiana och släpper av de som endast vill besöka Louisiana och åker sedan vidare till Karen Blixen Museet.

Bussen hämtar på Karen Blixen klockan 15.00 och åker åter till Louisiana med de som vill besöka båda museerna.

Hemresa: från Louisiana cirka 17.30.

Totalkostnad: 150:- per person

Det finns möjlighet att ta med anhörig/god vän på resan för 250 kr per person.

Anmälan senast onsdagen den 18 mars klockan 16.00 till Ingvar Grimberg på mail: ingvar.grimberg@ub.gu.se

 

Ordförande
Helena Jannert
Enhetschef. Bibliotek Majorna-Linné
E-post: helena.jannert@majornalinne.goteborg.se

Sekreterare
Louise Limberg
E-post: louise.limberg@hb.se

Kassör
Lena Skoglund
E-post: lena.m.skoglund@telia.com

Ledamöter
Kristina Graner
Chalmers bibliotek
E-post: graner@chalmers.se

Margareta Lundberg Rodin
E-post: margareta.lundberg_rodin@hb.se

Suppleanter

Ingvar Grimberg
Göteborgs Universitetsbibliotek
E-post: ingvar.grimberg@ub.gu.se

Annelie Janred
Enhetschef. Biomedicinska biblioteket, Göteborgs UB
E-post: annelie.janred@ub.gu.se