Väst

Välkommen till Regionförening Väst

Som enskild medlem får du möjlighet att utbyta erfarenheter och nätverka med kollegor i regionen under trevliga former. Vi erbjuder tillfällen till kompetensutveckling genom studiedagar, föreläsningar och studiebesök utifrån aktuella biblioteksfrågor. Föreningen vill även verka för samarbete mellan olika bibliotekstyper och strävar efter att vara en röst i den lokala biblioteksdebatten.

Har du synpunkter, frågor eller förslag tveka inte att höra av dig till styrelsen på svbfvast@gmail.com. Din röst är viktig för oss!

Regionföreningen Väst finns på Facebook. Gilla oss och kolla in våra arrangemang: https://www.facebook.com/Biblioteksforeningen.Vast

____________________________________________

Kommande arrangemang

Vi gör som Skåneföreningarna och bjuder in till en eftermiddag om
Nationell biblioteksstrategi.

Välkommen till Göteborgs Litteraturhus, http://goteborgslitteraturhus.se/
den 23 maj, kl 13-16 (med fika).

Vi får besök av Karin Linder och Krister Hansson, utredare från KB samt Calle Nathanson, ordförande i Svensk Biblioteksförening.
Information om KBs uppdrag hittar du på http://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2015/06/kungliga-biblioteket-ska-ta-fram-en-biblioteksstrategi-for-hela-sverige/

http://www.kb.se/aktuellt/nyheter/2015/Krister-Hansson-och-Karin-Linder-utreder-nationell-biblioteksstrategi2/

Anmäl dig här. Sista anmälningsdag tisdag den 17 maj.

_____________________________________________

Tidigare arrangemang

Mer om aktiviteter som föreningen har genomfört hittar du här.

_____________________________________________

Styrelse

Ordförande
Annelie Janred
Bibliotekschef, Biomedicinska biblioteket, Göteborgs UB
E-post: annelie.janred@ub.gu.se

Margareta Lundberg Rodin
E-post: margareta.lundberg_rodin@hb.se

Sekreterare
Louise Limberg
E-post: louise.limberg@hb.se

Kassör
Lena Skoglund
E-post: lena.m.skoglund@telia.com

Ledamöter:
Erik Boström
Bibliotekschef, Partille kommun
E-post: erik.bostrom@partille.se

Johan Edgren
Avdelningschef bibliotek, Alingsås kommun
E-post: johan.edgren@alingsas.se

Karolina Hanberger
Gymnasiebibliotekarie Hulebäcksgymnasiet
E-post: karolina.hanberger@harryda.se

Maria Lagerqvist
Bibliotekschef Medicinska biblioteken Sahlgrenska Universitetssjukhuset
E-post: maria.lagerqvist@vgregion.se