Väst

Välkommen till Regionförening Väst

Som enskild medlem får du möjlighet att utbyta erfarenheter och nätverka med kollegor i regionen under trevliga former. Vi erbjuder tillfällen till kompetensutveckling genom studiedagar, föreläsningar och studiebesök utifrån aktuella biblioteksfrågor. Föreningen vill även verka för samarbete mellan olika bibliotekstyper och strävar efter att vara en röst i den lokala biblioteksdebatten.

Har du synpunkter, frågor eller förslag tveka inte att höra av dig till styrelsen på svbfvast@gmail.com. Din röst är viktig för oss!

Regionföreningen Väst finns på Facebook. Gilla oss och kolla in våra arrangemang: https://www.facebook.com/Biblioteksforeningen.Vast

____________________________________________

Kommande arrangemang

Nyfiken på några frågor som diskuteras på biblioteken runt om i landet just nu?
Välkommen till Alingsås bibliotek som har Meröppet sedan några år och precis installerat Koha som biblioteksdatasystem.

Tid: 18 oktober kl. 15
Plats: Alingsås kulturhus, Södra Ringgatan 3. Sammanträdesrum Karin Boye, plan 3.

15.00 Meröppet – hot eller möjlighet?
Är Meröppet-tekniken ett sätt att devalvera bibliotekariekompetensen eller tvärtom en chans för bibliotekspersonalen att kunna ge en kvalitativt god service i form av generösa öppettider och ett professionellt utbud?

15.40 Fika

16.00 Koha – ett modernt och integrerat biblioteksdatasystem
Axiell har aviserat att supporten för Libra snart kommer att upphöra vilket tvingar många att bibliotek att se sig om efter alternativ. Alingsås bibliotek har valt att använda Koha, som bygger på öppen källkod, som sitt biblioteksdatasystem. Vad ligger till grund för detta beslut? Vad är fördelarna/nackdelarna?

16.45 Avslutande diskussion och tillfälle till rundvandring i de nya lokalerna.

Anmäl dig här!

_____________________________________________

Tidigare arrangemang

Mer om aktiviteter som föreningen har genomfört hittar du här.

_____________________________________________

Styrelse

Ordförande
Annelie Janred
Bibliotekschef, Biomedicinska biblioteket, Göteborgs UB
E-post: annelie.janred@ub.gu.se

Margareta Lundberg Rodin
E-post: margareta.lundberg_rodin@hb.se

Sekreterare
Louise Limberg
E-post: louise.limberg@hb.se

Kassör
Lena Skoglund
E-post: lena.m.skoglund@telia.com

Ledamöter:
Erik Boström
Bibliotekschef, Partille kommun
E-post: erik.bostrom@partille.se

Johan Edgren
Avdelningschef bibliotek, Alingsås kommun
E-post: johan.edgren@alingsas.se

Karolina Hanberger
Gymnasiebibliotekarie Hulebäcksgymnasiet
E-post: karolina.hanberger@harryda.se

Maria Lagerqvist
Bibliotekschef Medicinska biblioteken Sahlgrenska Universitetssjukhuset
E-post: maria.lagerqvist@vgregion.se