Väst

Välkommen till hemsidan för Svensk Biblioteksförening, regionförening Väst
Här kan du läsa om de arrangemang som ordnas.
Vår önskan är att arrangemangen ger medlemmarna möjligheter att uppleva något intressant och roligt.
Vi hoppas också att dessa träffar ger dig möjlighet att träffa andra kollegor i föreningen.
Har du förslag på något program? Kontakta oss i styrelsen.

Regionföreningen Väst finns på Facebook!  Gilla oss och kolla in våra arrangemang:  https://www.facebook.com/Biblioteksforeningen.Vast

Planerade aktiviteter:

GLÖGGMINGEL MED VETENSKAP FÖR PROFESSION 2 december

Boka in tisdag 2 december, för då är det dags för ett nytt seminarium i serien Vetenskap för profession, denna gång i samband med vårt årliga glöggmingel!

Kvällens gäst är Hanna Maurin Söderholm, universitetslektor, Högskolan i Borås, Bibliotekshögskolan.

Hanna Maurin Söderholms forskningsintressen rör e-hälsa, ny teknik och IT-stöd för samarbete och informationshantering, framför allt i olika vårdsammanhang. Hon är särskilt intresserad av visuell informations- och kommunikationsteknik och utmanande användningskontexter som t ex akutsjukvård där olika typer av information (taktil, visuell, textbaserad) används.Här kan du läsa mer om Hanna Maurin Söderholms forskning.

Hanna berättar om sin forskning i cirka 45 minuter med tid för frågor och därefter blir det glöggmingel.

TID: tisdag 2 december kl 17.30-19.30 (cirka)
PLATS: Samhällsvetenskapliga bibliotekets samlingssal, våning 6, adress Vasagatan 2A
HITTA HIT: http://www.ub.gu.se/bibliotek/Gk/
LÄS MER om seminarieserien Vetenskap för profession på webben.

Anmäl dig till Ingvar Grimberg, ingvar.grimberg@ub.gu.se senast 28 november.

Ta gärna med intresserade vänner!

Varmt välkommen,
önskar styrelserna för SFIS Väst och Biblioteksföreningen Väst

 

Ordförande
Helena Jannert
Enhetschef. Bibliotek Majorna-Linné
E-post: helena.jannert@majornalinne.goteborg.se

Sekreterare
Louise Limberg
E-post: louise.limberg@hb.se

Kassör
Lena Skoglund
E-post: lena.m.skoglund@telia.com

Ledamöter
Kristina Graner
Chalmers bibliotek
E-post: graner@chalmers.se

Margareta Lundberg Rodin
E-post: margareta.lundberg_rodin@hb.se

Suppleanter

Ingvar Grimberg
Göteborgs Universitetsbibliotek
E-post: ingvar.grimberg@ub.gu.se

Annelie Janred
Enhetschef. Biomedicinska biblioteket, Göteborgs UB
E-post: annelie.janred@ub.gu.se