Väst

Välkommen till Regionförening Väst

Som enskild medlem får du möjlighet att utbyta erfarenheter och nätverka med kollegor i regionen under trevliga former. Vi erbjuder tillfällen till kompetensutveckling genom studiedagar, föreläsningar och studiebesök utifrån aktuella biblioteksfrågor. Föreningen vill även verka för samarbete mellan olika bibliotekstyper och strävar efter att vara en röst i den lokala biblioteksdebatten.

Har du synpunkter, frågor eller förslag tveka inte att höra av dig till styrelsen på svbfvast@gmail.com. Din röst är viktig för oss!

Regionföreningen Väst finns på Facebook. Gilla oss och kolla in våra arrangemang: https://www.facebook.com/Biblioteksforeningen.Vast

____________________________________________

Kommande arrangemang

Välkommen på glöggmingel med
Svensk biblioteksförenings regionförening och Kultur i Väst!

Vi träffas i Kultur i Västs fina lokaler vid Rosenlundskanalen. Utöver glögg och trevlig samvaro får vi träffa författarna Elin Boardy och Jessica Schiefauer i ett samtal om sitt och andra författares ”bläckäktenskap”.

Program:
18.00 – 18.45 Bläckäktenskap – Från Bloomsbury till Boardy&Schiefauer
I alla tider har det funnits författare som haft nära samarbeten utan att skriva tillsammans. De har läst varandras opublicerade verk, uppmuntrat, kritiserat och hjälpt varandra. Utan detta hade några av litteraturens kända verk aldrig blivit utgivna! Författarna Elin Boardy och Jessica Schiefauer ger en inblick i historiska litterära samarbeten som till exempel den svenska Fogelstagruppen, Bloomsburygruppen i England eller kretsen kring Gertrude Stein i Paris. De berättar också om sitt eget högst levande ”bläckäktenskap”.
18.45- Glögg med enklare tilltugg

Tid: 12 december kl. 18
Plats: Rosenlundsgatan 4, 2 tr, Göteborg

Anmäl dig här!
OSA
senast onsdag 7 december. Obs! Begränsat antal platser.

 _____________________________________________

Tidigare arrangemang

Mer om aktiviteter som föreningen har genomfört hittar du här.

_____________________________________________

Styrelse

Ordförande
Annelie Janred
Bibliotekschef, Biomedicinska biblioteket Göteborgs UB
E-post: annelie.janred@ub.gu.se

Margareta Lundberg Rodin
E-post: margareta.lundberg_rodin@hb.se

Sekreterare
Louise Limberg
E-post: louise.limberg@hb.se

Kassör
Lena Skoglund
E-post: lena.m.skoglund@telia.com

Ledamöter:
Erik Boström
Bibliotekschef, Partille kommun
E-post: erik.bostrom@partille.se

Johan Edgren
Avdelningschef bibliotek, Alingsås kommun
E-post: johan.edgren@alingsas.se

Karolina Hanberger
Gymnasiebibliotekarie, Hulebäcksgymnasiet
E-post: karolina.hanberger@harryda.se

Maria Lagerqvist
Bibliotekschef, Medicinska biblioteken Sahlgrenska Universitetssjukhuset
E-post: maria.lagerqvist@vgregion.se