Väst

Välkommen till hemsidan för Svensk Biblioteksförening, regionförening Väst

Här kan du läsa om de arrangemang som ordnas.
Vår önskan är att arrangemangen ger medlemmarna möjligheter att uppleva något intressant och roligt.

Vi hoppas också att dessa träffar ger dig möjlighet att träffa andra kollegor i föreningen.

Har du förslag på något program? Kontakta oss i styrelsen.

På återseende

Ingvar Grimberg, ordförande 

Regionföreningen Väst finns nu på Facebook!  Gilla oss och kolla in våra arrangemang:  https://www.facebook.com/Biblioteksforeningen.Vast

Planerade aktiviteter i vår:

Besök på Landsarkivet i mitten av mars

Årsmöte för Regionförening Väst 18 eller 19 mars.

Våravslutning i trevlig miljö, och vackert väder i slutet av Maj.

Vi återkommer när vårens aktiviteter är spikade!

Ordförande
Ingvar Grimberg E-post: ingvar.grimberg@ub.gu.se
Pedagogiska biblioteket,
Göteborgs Universitetsbibliotek
Box 300
405 30 GÖTEBORG

Kassör
Kristina Graner E-post: graner@chalmers.se
Biblioteket, Chalmers tekniska högskola
412 96 GÖTEBORG

Sekreterare
Birgitta Svensson-Berg E-post: birgitta.svensson-berg@ale.se
Ale Bibliotek,
Ale kommun
449 80 ALAFORS

Webbsideansvarig
Johanna Andersson E-post: johanna.a79@hotmail.com
Skolbibliotekarie, Sinntorpsskolan, Mölndal

Ledamöter
Margareta Guldér E-post: margareta.gulder@skola.molndal.se
Skolbibliotekarie, Kvarnbyskolans bibliotek,
431 38 Mölndal

Louise Limberg E-post: louise.limberg@hb.se
Högskolan i Borås, Inst. BHS
501 90 Borås

Lena Skoglund E-post: lena.m.skoglund@telia.com                                                                                                               Ordförande i Institutionsstyrelsen BHS Borås.                                                                                                                                                    F.d. bibliotekschef,kulturchef,teaterchef