Väst

Välkommen till Regionförening Väst

Som enskild medlem får du möjlighet att utbyta erfarenheter och nätverka med kollegor i regionen under trevliga former. Vi erbjuder tillfällen till kompetensutveckling genom studiedagar, föreläsningar och studiebesök utifrån aktuella biblioteksfrågor. Föreningen vill även verka för samarbete mellan olika bibliotekstyper och strävar efter att vara en röst i den lokala biblioteksdebatten.

Har du synpunkter, frågor eller förslag tveka inte att höra av dig till styrelsen på svbfvast@gmail.com. Din röst är viktig för oss!

Regionföreningen Väst finns på Facebook. Gilla oss och kolla in våra arrangemang: https://www.facebook.com/Biblioteksforeningen.Vast

____________________________________________

Kommande arrangemang

Workshop om referenshanteringsprogrammet Mendeley

SFIS Väst anordnar workshop om referenshanteringsprogrammet Mendeley. Medlemmar i Svensk Biblioteksförening är välkomna och evenemanget är kostnadsfritt för medlemmar i SFIS respektive SvBf. Vi rekommenderar att ha med sig sin dator och att i förväg ladda ner dataprogrammet från https://www.mendeley.com/

Tid: Onsdagen 25 januari kl 17.30-19.00
Plats: Chalmers Huvudbibliotek, Hörsalsvägen 2, seminarierum 1 (Karta).

Anmäl dig här! (Först till kvarn)
För mer information kontakta workshopsledaren Marco Schirone (schirone@chalmers.se).
Välkommen!

_____________________________________________

Tidigare arrangemang

Mer om aktiviteter som föreningen har genomfört hittar du här.

_____________________________________________

Styrelse

Ordförande
Annelie Janred
Bibliotekschef, Biomedicinska biblioteket Göteborgs UB
E-post: annelie.janred@ub.gu.se

Margareta Lundberg Rodin
E-post: margareta.lundberg_rodin@hb.se

Sekreterare
Louise Limberg
E-post: louise.limberg@hb.se

Kassör
Lena Skoglund
E-post: lena.m.skoglund@telia.com

Ledamöter:
Erik Boström
Bibliotekschef, Partille kommun
E-post: erik.bostrom@partille.se

Johan Edgren
Avdelningschef bibliotek, Alingsås kommun
E-post: johan.edgren@alingsas.se

Karolina Hanberger
Gymnasiebibliotekarie, Hulebäcksgymnasiet
E-post: karolina.hanberger@harryda.se

Maria Lagerqvist
Bibliotekschef, Medicinska biblioteken Sahlgrenska Universitetssjukhuset
E-post: maria.lagerqvist@vgregion.se